Na co zwrócić uwagę przy najlepsze dokumenty kolekcjonerskie - opinie kolekcjonerów
Na co zwrócić uwagę przy najlepsze dokumenty kolekcjonerskie - opinie kolekcjonerów
Blog Article
Historia dokumentów kolekcjonerskich w Polsce jest krótka, ale burzliwa. Te najlepsze firmy wykorzystują poliwęglanu, grawerowania laserowego, mają wszystkie zabezpieczenia łącznie z farbą OVI, kingramami, elementami MLI/CLI. Warto jednakże pamiętać, że nie wszystkie firmy na rynku oferują produkty wysokiej jakości. Dlatego bezwzględnie warto czytać opinie przed zakupem i wybierać sprawdzone firmy z pozytywnymi recenzjami.
Pierwszą i niezwykle fundamentalną cechą wysokiej jakości dokumentów kolekcjonerskich jest tworzywo, z którego zostały wykonane. Dokumenty wyprodukowane są na poliwęglanie, czyli autentycznym materiale z którego wytwarza się autentyczne dokumenty. Poliwęglan to specjalny materiał, który jest twardszy od typowego PCV, trudniej się odkształca, mniej wrażliwy na temperaturę.
Wszystkie dane personalne na dobrej jakości dokumentach kolekcjonerskich powinny być robione za pomocą grawerowania laserowego, a nie standardowego druku. Dokumenty zrobione z PCV są tańsze, ale ich standard jest o wiele niższa.
dokumenty kolekconerskie
Grawerowanie laserowe skutkuje lekką wzniesienie tekstu, którą można poczuć opuszkami palców. Dobry dokument kolekcjonerski ma posiadać: Grawerowanie laserowe danych. Oryginalne dokumenty tożsamości mają elementy zauważalne tylko w promieniowaniu ultrafioletowym. Po skierowaniu światła na dokumentu taką lampą, muszą ukazać się dodatkowe elementy, takie jak oznaczenia, napisy czy wzory, które są niezauważalne w zwykłym świetle.
W zależności od charakteru dokumentu mogą to być: "Tłoczenie" na miniaturze zdjęcia, Znaki Braille'a, Wyczuwalne imiona i nazwisko, Relief na elementach wizualnych. Solidny dowód kolekcjonerski musi mieć: Elementy wypukłe (np. tarka na miniaturze fotografii). Do kluczowych zabezpieczeń tego rodzaju należą: Farba OVI (Optically Variable Ink) - przekształca kolor w funkcji od kąta widzenia. Kinegram - hologramowy element zabezpieczający, Elementy MLI/CLI (Multiple/Changeable Laser Image) - modyfikowalne laserowo obrazy, Relief - wyczuwalne dotykiem wgłębienia lub wzniesienia. W topowych dokumentach kolekcjonerskich odwzorowanie kolorów ma wynosić blisko 100% kompatybilności z pierwowzorem. Jak napisano w analizie firm oferujących dokumenty kolekcjonerskie, niektóre produkty wyglądają na "wypłowiałe" - to znak alarmowy świadczący na słabą standard produkcji.
Specjalny element w polskim prawie jazdy (kolekcjonerskim także!), jaki daje efekt 3D. To jeden z bardziej skomplikowanych do wykonania elementów, dlatego wiele słabych dokumentów kolekcjonerskich albo w wcale go nie posiada, albo jest on wyprodukowany w metodę uproszczony, bez efektu 3D. Wysokiej jakości dokument kolekcjonerski to nie tylko zbiór indywidualnych zabezpieczeń, ale ich harmonijna kompozycja. Skieruj koncentrację, czy różne elementy dokumentu są ze sobą spójne, czy też część wydają się włączone "na siłę" lub różnić się poziomem od reszty. Nadmiernie nieważkie lub nadmiernie szczupłe dokumenty to sygnał, że producent oszczędzał na materiale.
Topowe firmy proponują przesłanie zdjęć wyprodukowanego dokumentu przed dostawą. Jak zauważamy w materiale porównawczym: "Dodatkowym plusem jest szansa dostania zdjęć wyprodukowanego dokumentu przed przesyłką." Zamawiaj TYLKO od sprzedawców, którzy dają ci możliwość obejrzenia dokumentu przed wysyłką! Z tego powodu zawsze warto wydać pieniądze w produkt od renomowanego producenta, który dba o detale i stosuje nowoczesne technologie wykonania.